Plik mp3: Podcast RKP037
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na kolejny odcinek podcastu Real Karta Polaka, w którym omawiamy wszystkie sprawy związane właśnie z Kartą Polaka. Jeśli chcecie dostać Kartę Polaka, to dobrze trafiliście, bo właśnie tu znajdziecie wiele informacji na ten temat. Ale podcast to nie wszystko, przygotowałem dla Was również kurs. Jeśli szukacie informacji na temat historii Polski, geografii, chcecie dowiedzieć się więcej o ważnych postaciach z historii to wchodźcie na stronę realkartapolaka.com, bo tam znajdziecie te informacje i wiele więcej rad jak przygotować się do rozmowy z konsulem. Zapraszam serdecznie do korzystania z kursu. Można korzystać przez jeden miesiąc, można dłużej, ile potrzebujesz.
Kochani dziś temat zezwoleń sezonowych na pracę w Polsce. Od 1 stycznia tego roku zmieniły się przepisy. Być może macie zamiar przyjechać do Polski i popracować trochę. Od tego roku macie nową możliwość, możecie starać się o zezwolenie na pracę sezonową. Takie zezwolenie pozwala na pracę przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
Można pracować w rolnictwie, ogrodnictwie, a także w turystyce i gastronomii. Jakie konkretnie to są działalności określa rozporządzenie ministra. Zezwolenie na pracę sezonową mogą dostać wszyscy obywatele państw spoza UE i jest ono wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, czyli na wniosek firmy, która Was zatrudnia. Właściciel firmy wystawia wniosek, a starosta wydaje decyzję o przyznaniu zezwolenia.
W praktyce wygląda to tak, że w Urzędzie Pracy składa się ten wniosek. Najczęściej wystarcza jedna wizyta w urzędzie. W tym samym urzędzie należy złożyć również wniosek o przedłużenie zezwolenia, jeśli kończy się jego ważność.
W jakim przypadku wydaje się zezwolenie na pracę sezonową?
1. oczywiście wtedy jeśli cudzoziemiec ma być zatrudniony do wykonywania pracy sezonowej – nie może być to na przykład budowa, bo to nie jest praca sezonowa. Mówiłem Wam, to muszą być prace z zakresu rolnictwa i turystyki.
2. wysokość wynagrodzenia nie może być niższa od wynagrodzenia innych pracowników wykonujących podobne prace. Chodzi o to, że nie możecie dostać niższej płacy niż na przykład Polacy wykonujący taką samą pracę.
3. Podmiot powierzający pracę, czyli firma która Was zatrudnia musi załączyć do wniosku informację sezonową starosty. To jest informacja o braku możliwości zatrudnienia przez pracodawcę swoich potrzeb w oparciu o rejestr bezrobotnych. Bezrobotni mają tu pierwszeństwo, ale nie martwcie się, bo tu są wyjątki, nie zawsze potrzebna jest ta informacja, jeżeli jesteście z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Armenii lub Mołdawii to jesteście z tego obowiązku zwolnieni.
Wydanie zezwolenia albo przedłużenie kosztuje 30zł, płaci się na konto Urzędu Pracy.
Zezwolenie sezonowe określa oczywiście pracodawcę, to pracodawca wnioskuje w Waszym imieniu. Określa najniższe wynagrodzenie, wymiar czasu pracy – czyli ile godzin będziecie pracować w tygodniu lub miesiącu. W zezwoleniu podany jest też okres ważności tego zezwolenia.
Wnioski są rozpatrywane w terminie 7 dni roboczych jeśli nie jest wymaganie postępowanie wyjaśniające, a w sprawach skomplikowanych może się przedłużyć do 2 miesięcy.
Moi drodzy, podaję Wam te informacje w dużym skrócie. Pamiętajcie, że to wasz pracodawca musi załatwić to pozwolenie, ale mówię Wam o tym, po to żebyście wiedzieli, że istnieje taka forma zatrudnienia, legalnego zatrudnienia w Polsce.
Do tej pory cudzoziemcy pracowali na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywaniu pracy, teraz jeśli rodzaj pracy jest związany z działalnością sezonową, wtedy trzeba złożyć wniosek o którym mówiłem.
Moi drodzy, życzę Wam powodzenia w szukaniu pracy, znam już kilka osób, które świetnie sobie radzą. Ostatnio spotkałem Dimę, który prowadzi mini kawiarenkę rowerową. Ma taki wózek i sprzedaje kawę z tego wózka. Ma tam wszystkie potrzebne rzeczy do tego żeby to robić, ma załatwone wszystkie pozwolenia i prowadzi legalny interes tutaj w Warszawie.
Jak sami widzicie, wszystko jest możliwe, wszystko da się załatwić, wystarczy chcieć, wystarczy starać się o to, pracować, uczyć się polskiego, nie wolno się poddawać. Tego Wam życzę! A na dziś to już wszystko, trzymajcie się, życzę powodzenia. Do następnego razu, pa, pa!
Chcesz poprawić swój język polski?
Zapomnij o gramatyce i słuchaj podcastów ze strony realpolish.pl
W ten sposób będziesz lepiej rozumieć i lepiej mówić po polsku.
Dołącz do tysięcy osób uczących się ze mną języka polskiego!