Plik mp3: Podcast RKP017
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na kolejny odcinek podcastu Real Karta Polaka. Tu razem ze mną przygotowujecie się do rozmowy z konsulem. Do tej słynnej, stresującej rozmowy z konsulem. Nie! Żartuję, żartuję, mam nadzieję, że to nie będzie dla Was żaden stres, tylko sama przyjemność. Rozmowa po polsku z konsulem to może być sama przyjemność, to nie musi być stres.
Jeżeli jesteście dobrze przygotowani, dobrze nastawieni też psychicznie, to ta rozmowa nie musi być żadnym stresem, a może być właśnie przyjemnością. Ważne jest, żeby czuć się pewnie, żeby… a żeby czuć się pewnie trzeba mówić dobrze po polsku.
Przede wszystkim trzeba dobrze rozumieć o co pyta konsul. Jeżeli dobrze rozumiecie to wtedy możecie odpowiedzieć na pytanie. Jeszcze lepiej jest jeśli macie dobry polski akcent, wtedy nie musicie wcale znać bardzo dużo polskich słów. Wbrew pozorom lepiej mieć dobry akcent i mówić nie za bardzo dobrze po polsku, ale dobrze rozumieć – wtedy robi się wrażenie, że jest się na bardzo wysokim poziomie.
Jeśli ktoś ma słaby akcent, ale zna bardzo dużo słów i bardzo dobrze gramatykę, wtedy wrażenie nie jest aż tak bardzo dobre. Zapewniam Was, bardzo ważną rzeczą jest dobry akcent, a żeby mieć dobry akcent, trzeba dużo, dużo słuchać. Jeśli dużo słuchacie wtedy Wasz akcent bardzo, bardzo się poprawia. No i oczywiście trzeba przygotować się trochę z historii Polski, z kultury polskiej, wiedzieć trochę na temat Polski, ponieważ konsul może o to zapytać. Nie musi,znam wiele przypadków, w których… wiele przypadków rozmów, opowiadacie mi i o tym, że konsul wcale was nie pytał o historię, kiedy usłyszał jak dobrze mówicie po polsku, to nie było sprawy, od razu przechodził do konkretów i pytał tylko – Ile macie dzieci, gdzie pracujecie, skąd jesteście, pytał o rodzinę. I to wszystko i sprawa załatwiona.
Dziś posłuchamy kolejnego wspaniałego nagrania, które od Was dostałem. Dziś posłuchaj nagrania od Igora z Mińska. Igor opowiada o ważnej rzeczy, że trzeba otoczyć się językiem polskim, że trzeba zrobić sobie taki mini świat, mini Polskę wokół siebie. Posłuchajcie co powiedział Igor.
Dzień dobry Piotrze mam na imię Igor. Jestem z Białorusi mieszkam w Mińsku. Przez ostatni rok uczę się języka polskiego. Między innymi i z pomocą twoich podcastów. Już mam Kartę Polaka i chcę powiedzieć, że przed rozmową z konsulem aktywnie słuchałem twoich podcastów na stronie realkartapolaka.com, więc dziękuję ci bardzo serdecznie za wszystko co robisz.
Chciałbym również podzielić się swoim doświadczeniem w nauce języka polskiego. Jestem przekonany i chyba nie będę w tym bardzo oryginalny, że najskuteczniejszy sposób osiągnięcia sukcesu to otoczenie językowe. W naszym przypadku oczywiście polskie.
Cóż, mieszkając na Białorusi czy w jakimkolwiek innym kraju poza Polską, to nie jest bardzo łatwo, oczywiście. jednak w pewnym stopniu to możliwe.
Na przykład kiedy ja aktywnie przygotowywałem się do rozmowy z konsulem, wszystko pod ręką było u mnie po polsku: sieci społecznościowe, komórka, kalendarza, notatki, muzyka, radio filmy, wszystko i wszędzie. To tak naprawdę bardzo pomaga zanurzyć się w język na poziomie podświadomym. Czasem zaczynałem nawet myśleć po polsku., To naprawdę działa. Ale jeszcze lepiej moim zdaniem jak najczęściej przyjeżdżać do Polski. Rozumiem, że nie każdy może to zrobić, dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy, Litwy, to łatwiej, ale jeśli pojawi się taka możliwość trzeba koniecznie korzystać z niej. Jeśli to możliwe jechać bez towarzystwa, albo z kimś kto w ogóle nie zna języka polskiego. Wtedy ty po prostu będziesz zmuszony do mówienia po polsku, nie zważając na wszystkie strachy i bariery psychologiczne, a to naprawdę bardzo dobrze hartuje. Mam w tym doświadczenie.
Zacząć można już na polskiej granicy, a dalej to będzie hotel, sklepy, transport, różne miejsca. Ty widzisz, że ludzie ciebie rozumieją, tych również rozumiesz. To prowadzi do wielkiej satysfakcji i pewności siebie. Naprawdę!
Więc, taka porada dla uczących się języka polskiego, trzeba codziennie otaczać się językiem polskim, to znaczy trzeba słuchać po polsku, czytać po polsku, starać się mówić po polsku i nawet czasem myśleć po polsku. A także trzeba jeździć do Polski, ponieważ oprócz praktyki mówienia w tym kraju można zobaczyć dużo ciekawego i inspirującego. Cóż życzę wszystkim sukcesów, pa, pa!
Dziękuję bardzo Igor za twoje nagranie świetnie mówisz po polsku. Sami słyszeliście, Igor doskonale mówi po polsku. Gratuluję ci zdobycia Karty Polaka i zgadzam się całkowicie z tym co mówisz.
Jeśli otoczymy się językiem polskim, na co dzień mamy styczność z językiem polskim, to później język polski staje się częścią nas. Jest czymś naturalnym, czymś o czym nie musimy myśleć specjalnie. Nasz mózg przyzwyczaja się tak do tego języka jakbyśmy używali go od zawsze, prawda?
Myślę, że tak to działa i bardzo mi się podoba ta rada. Sam stosuję ją, gdy uczę się innych języków, a uczę się hiszpańskiego i angielskiego. I muszę powiedzieć, że to bardzo, bardzo pomaga, ponieważ jesteś ciągle otoczony tym językiem i widzisz napisy w komórce, słuchasz dużo radia, w komputerze widzisz język, którego się uczysz i naprawdę język staje się częścią ciebie. A właśnie o to nam chodzi.
Moi drodzy, to tyle na dziś. Zapraszam Was na kurs realkartapolaka.com znajdziecie tam wiele informacji, które pomogą pomogą podczas rozmowy z konsulem. Zapraszam Was na kolejne podcasty, przesyłajcie do mnie swoje nagrania z przyjemnością podzielę się z innymi Waszym sukcesem.
Jest mi bardzo miło słyszeć, czytać emaile od Was, wiadomości od was,kiedy piszecie do mnie że właśnie dostałem Kartę Polaka, to najlepszy dzień w moim życiu. Bardzo, bardzo mnie to cieszy i sprawia mi wielką przyjemność kiedy takie informacje od Was dostaję. Miłego dnia, trzymajcie się do następnego razu cześć pa, pa!