Plik mp3: Podcast RKP015
Cześć moi drodzy, witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na podcast Real Karta Polaka.
Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was ten podcast, a także stronę realkartapolaka.com, na której znajdziecie kurs, ten kurs jest przygotowany po to, żebyście mogli, Wy przygotować się dobrze do rozmowy z konsulem.
Robię dla Was również ten podcast, bo chcę Was motywować, chcę pomagać Wam przejść przez ten trudny proces zdobywania Karty Polaka.
Rok temu opowiadałem o tym, że nasz rząd chce wprowadzić reformę edukacji, że będą likwidowane gimnazja. I właśnie o to pyta mnie Paweł.
Jak to się skończyło? Jaki jest system edukacji w Polsce dzisiaj, w 2018 roku?
Już odpowiadam na to pytanie. Otóż reforma systemu oświaty jest realizowana od 1 września 2017 roku. Rozpoczął ją jeszcze rząd Beaty Szydło, teraz mamy rząd Mateusza Morawickiego, ale oczywiście reforma jest kontynuowana.
Przypomnijmy sibie jakie są założenia reformy? Jak ma wyglądać struktura szkół w przyszłości.
Dzieci mają ukończyć 8 letnią szkołę podstawową, a potem mają do wyboru kilka dróg.
Można wybrać 4 letnie liceum ogólnokształcące, później iść na studia, albo 5 letnie technikum, czyli szkołę średnią o profilu technicznym. I również po technikum można iść na studia, alebo iśdo pracy. Ma się już zawód, ma się – jak to mówimy po polsku – fach w ręku.
Ewentualnie może to być 3 letnia szkoła branżowa I stopnia lub 2 letnia szkoła branżowa II stopnia. To są nowe szkoły, które powstają właśnie teraz w wyniku tej reformy.
Od tego roku szkolnego, czyli 2017/2018 nie prowadzi się już naboru do gimnazjum. Gimnazjum ukończą uczniowie, którzy już w nim są, którzy zaczęli naukę wgimnazjum, ale nie będzie nowych naborów, nowych rekrutacji.
Szkoły branżowe I i II stopnia będą przygotowywać bezpośrednio do rozpoczęcia pracy po ich ukończeniu. Będzie można znaleźć pracę w przemyśle po ich ukonczeniu, taki jest pomysł.
Uczniowie, którzy ukończą szkołę branżową II stopnia będą mogli kontynuować naukę na wyższych uczelniach.
Jak to będzie w praktyce, trudno mi powiedzieć, ponieważ myślę, że po 3 letniej szkole branżowej będzie bardzo trudno dorównać kandydatom na studia po 4 letnim liceum.
Będzie trudno z nimi rywalizować. Uczelnie chcą jak najlepszych kandydatów, jak najlpiej przygotowanych.
No ale myślę, że te szkoły nie są po to, żeby przygotowywać na studia, tylko, żeby przygotowywać do jakiegoś konkretnego zawodu i absolwenci szkoły branżowej w większości przypadków po prostu pójdą do pracy zaraz po ukończeniu tej szkoły.
Dziękuję Pawłowi za pytanie, tak wygląda w tej chwili ta reforma. Wygląda na to, że nasz rząd szuka możliwości przygotowania pracowników technicznych, którzy szybko zdobędą zawód i podejmą pracę w przemyśle.
Kochani, na koniec chcę, żebyśmy posłuchali jeszcze nagrania od Walentyny. Ostatnio proszę Was o nagrania i bardzo się cieszę, że je do mnie przysyłacie i opowiadacie w nich o swoich doświadczeniach przy otrzymywaniu Karty Polaka. Dziś posłuchamy nagrania od Walentyny.
Dzień dobry, Piotr mam na imię Walentyna i jestem z Ukrainy i chcę opowiedzieć o swoim doświadczeniu jak doszło do rozmowy z konsulem na Kartę Polaka.
Mam już 57 lat i wszyscy krewni ze strony ojca są Polakami. Mój ojciec ma już 82 lata i dzięki Bogu jeszcze żyje, ale niestety w domu zwykle nie rozmawiamy po polsku. Znałam tylko małą ilość słów po polsku, więc podjęłam decyzję uczyć się języka polskiego.
Przecież mam polskie korzenie i uważam za obowiązek przekazać to swoim dzieciom, a także to przez szacunek dla mojego dziadka, który był zamordowany i rozstrzelany w żytomskim więzieniu 38 roku zeszłego wieku, chyba tylko za to, że był Polakiem. Wówczas orzed drugą wojną światową wielu Polaków miało podobny los w Związku Radzieckim. I dla mojego ojca historia jego rodziny jest bardzo ważna, jednocześnie myślałam, że muszę być przykładem dla swoich wnuków Dominiki i Karolinki, ponieważ chciałam, żeby ich przyszłość była związana z Polską i one żeby pamiętały o swoich korzeniach.
Otóż zaczęłam uczyć się języka polskiego od zera. Rok temu zapisałam się na kurs języka polskiego przy Towarzystwie Kultury Polskiej i okazało się, że jestem najstarszą uczennicą w grupie. Oczywiście miałam obawy, że będzie trudno, na 20-30 młodszych ode mnie, ale wszystko poszło dobrze, te zajęcia pomogły mi opanować podstawowy gramatyki słownictwo, ale niestety te kilka miesięcy szybko skończyły się i tego było zbyt mało, żeby zacząć mówić ładnie.
Szukałam informacji w internecie i przypadkowo natknęłam się na podcasty pana Piotra z realpolish.pl i od razu zostałam ich zwolennikiem.
Wyraźne mówienie, interesujące materiały i ciekawe tematy podcastów powodowały, że słuchałam, to bardzo pomogło mi rozwijać moje mówienie i otrzymać wiedzę z historii Polski i nie tylko. Kiedy już trochę lepiej mogłam mówić spróbowałam zarejestrować się na rozmowę z konsulem i jednak kilka razy to mi się nie udawało, a w końcu roku zmieniły się reguły rejestracji i stała się możliwa rejestracja elektronicznym listem.
Spróbowałam, napisałam list i byłam bardzo zdziwiona, że już następnego dnia nadeszła odpowiedź. Przez kilka tygodni potem odbyła się rozmowa z konsulem, spokojnie bardzo przychylnie, pytań nie było dużo – o sobie, o rodzinie, jak uczyłam się języka polskiego. Opowiadałam o zainteresowaniach bardzo i nawet cytowałam tekst ulubionej piosenki, słowa Niemena – Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż… i tak dalej. Jaka już brzmi bardzo długo, bo chyba 50 lat, a także opowiadałam jak byłam wzruszona przemówieniem papieża Jana Pawła II kiedy on przyjechał do Polski, między innymi o tych pamiętnych słowach dowiedziałam się z podcastu “Najnowsza historia Polski”.
Ta rozmowa z konsulem odbyła się tak jak marzyłam i nawet jeszcze lepiej. Życzę powodzenia wszystkim kto teraz wstąpił na drogę do otrzymania Karty Polaka. Nie lękajcie się, przyszłość wasza zależy od was, krok po kroku dojdziecie do celu.
Wiem, że moje nagranie ma dużo błędów, ale mam nadzieję, że podstawowa treści jest zrozumiała, będzie to przydatne komuś.
Bardzo wdzięczna ci Piotr za naukę, to jest naprawdę skuteczne. Polecam wszystkim korzystać z twoich podcastów. Życzę ci wszystkiego dobrego, wszystkiego najlepszego, nowych sukcesów, pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję za piękne nagranie, bardzo wzruszające. To jak opowiadasz o swojej rodzinie jest bardzo ważne, pamiętasz o swoich korzeniach i to jest motywacja dla Ciebie, motywacja do nauki, piękna, piękna historia.
Bardzo się cieszę, że wszystko poszło bardzo łatwo. Zobaczcie, kolejna opowieść i kolejny raz wszystko poszło bardzo łatwo. Dziękuję bardzo za nagranie jeszcze raz.
Zobaczcie, tak jak słyszycie, jeśli mówicie dobrze po polsku – a Walentyna mówi bardzo dobrze, prawda? – jeśli mówicie płynnie po polsku, to w zasadzie konsul nawet nie pyta o sprawy z historii Polski. Rozmowa jest wtedy bardzo krótka i przyjemna.
Bardzo się cieszę, że kolejne osoby dostają Kartę Polaka. Zapraszam, jeśli dostaliście Kartę Polaka, to przyślicie do mnie nagranie, opowiedzcie jak to było, czy było trudno, jak się przygotowywaliście, co robiliście. To wszystko jest bardzo ciekawe dla osób, które dopiero czekają na rozmowę z konsulem.
Jeszcze raz dziękuję Walentynie, i cóż, moi drodzy, to wszystko na dziś. Zapraszam Was na kurs realkartapolaka.com i na kolejne podcasty, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!