Aby przebywać w Polsce na stałe, cudzoziemiec spoza UE musi posiadać zezwolenie na osiedlenie się lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. Oba te zezwolenia wydaje się bezterminowo wraz z kartą pobytu.
Kto może dostać zezwolenie na osiedlenie się w Polsce?
- Małoletnie dziecko obywatela polskiego
- Małoletnie dziecko obcokrajowca posiadającego zezwolenie na osiedlenie, które urodziło się na terenie Polski
- Osoba, która jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem polskim i przez co najmniej 2 lata przebywała na terenie Polski na podstawie zezwolenia na zamieszkanie.
- Osoba, która nieprzerwanie przebywa w Polsce dłużej niż 10 lat na podstawie zgody na pobyt tolerowany lub przez 5 lat po uzyskaniu statusu uchodźcy.
Co to znaczy pobyt nieprzerwany?
Żadna z przerw nie może być dłuższa niż 6 miesięcy. Łącznie przerwy nie mogą być dłuższe niż 10 miesięcy. Możliwe są wyjątki, gdy wyjazd z Polski spowodowany jest obowiązkami zawodowymi (siedziba pracodawcy musi znajdować się na terenie Polski) , lub gdy takie obowiązki posiada małżonek. Wyjątkiem jest także wyjazd z Polski na leczenie cudzoziemca.
Kto może dostać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich?
Należy przebywać w Polsce legalnie i nie przerwanie co najmniej 5 lat oraz posiadać stabilne źródło dochodu, które zapewnia pokrycie kosztów pobytu. Dodatkowo należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
Trzeba wiedzieć, że do 5 letniego okresu pobytu nie wlicza się pobytu w areszcie, okresu pracy jako pracownika sezonowego, pobytu w Polsce na podstawie wizy pobytowej wydanej w celu pojęcia nauki. W tym przypadku na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w związku z odbywaniem studiów, wlicza się połowę okresu tego pobytu.
Karta pobytu
Na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE dostaje się kartę pobytu. Jest to dokument, który potwierdza tożsamość cudzoziemca oraz uprawnia, wraz z paszportem, do przekraczania granicy bez konieczności posiadania wizy.
Wniosek o wydanie karty pobytu kosztuje 50 zł i składa się go w urzędzie wojewódzkim w miejscu pobytu. Podczas składania wniosku należy mieć ze sobą paszport.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać polskie obywatelstwo?
Możliwe są dwa sposoby nabycia polskiego obywatelstwa przez cudzoziemców.
Neutralizacja, czyli nadanie obywatelstwa przez Prezydenta Polski. Aby ubiegać się o neutralizację należy legalnie przebywać w Polsce przez co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt długoterminowy rezydenta WE lub prawa stałego pobytu, dotyczy tylko obywateli UE.
Małżeństwo z polskim obywatelem. Istnieje uproszczona procedura uzyskania obywatelstwa dla małżonków obywateli polskich, którzy pozostają w związku małżeńskim co najmniej 3 lata oraz mieszkają na terenie Polski na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt długoterminowy rezydenta WE lub prawa stałego pobytu, dotyczy tylko obywateli UE.
Aby skorzystać z uproszczonej procedury należy złożyć oświadczenie o przyjęciu polskiego obywatelstwa w terminie 3 lat i 6 miesięcy od daty zawarcia małżeństwa. Oświadczenie składa się w urzędzie wojewódzkim.
Jeśli nie dopilnuje się tego terminu, to pozostaje tylko droga neutralizacji, czyli nadania obywatelstwa przez Prezydenta Polski.
W odpowiedzi na oświadczenie dostaje się decyzję w sprawie przyjęcia oświadczenia o przyjęciu polskiego obywatelstwa. Oczywiście decyzja może być pozytywna lub negatywna. Od decyzji negatywnej można odwołać się w terminie 14 dni.