Przekroczenie granicy Polski przez cudzoziemca spoza Unii Europejskiej wymaga więcej formalności niż to jest w przypadku obywateli państw członkowskich UE. Koniecznym dokumentem jest paszport, a w niektórych przypadkach również wiza.
Jakie dokumenty są wymagane przy przekroczeniu granicy Polski przez cudzoziemca spoza UE?
Każdy cudzoziemiec spoza UE musi dodatkowo spełnić następujące warunki:
– Po pierwsze trzeba przedstawić cel pobytu w Polsce, na przykład czy to jest pobyt turystyczny, czy odwiedziny, praca, czy tylko przejazd do kolejnego państwa. Należy również posiadać ilość pieniędzy wystarczającą na czas pobytu w Polsce lub dokument, który potwierdza możliwość uzyskania pieniędzy. Może to być wyciąg z konta bankowego, czeki albo karta kredytowa. Również takim dokumentem może być zaproszenie.
Zaproszenie musi wystawić polski obywatel, który mieszka aktualnie w Polsce. Może to być również obywatel UE mający prawo pobytu w Polsce i mieszkający w Polsce. Może to być także każdy cudzoziemiec mieszkający w Polsce bez przerw przez 5 lat, który posiada zezwolenie lub ubiegającego się o zezwolenia na osiedlenie. Zaproszenie może również wystawić firma lub organizacja, stowarzyszenie, która ma siedzibę na terenie Polski. Zapraszający ma obowiązek pokrycia wszelkich kosztów pobytu cudzoziemca na terenie Polski. Na przykład kosztów utrzymania, zamieszkania i leczenia.
Zwolnieni z obowiązku udowodnienia posiadania wystarczającej ilości pieniędzy są wszyscy przekraczający granicę na podstawie karty pobytu, osoby mające wizę Schengen, osoby które będą pracowały w czasie pobytu w Polsce i wszyscy mający wizę repatriacyjną. Istnieją dwa rodzaje wiz:
- Wiza Schengen, która jest ważna w krajach strefy Schengen
- Wiza krajowa, która pozwala na wjazd do Polski lub kilku wjazdów trwających nie krócej niż trzy miesiące, a nie dłużej niż rok.
Obie wizy, krajowa i Schengen mogą być wydane w różnych celach. Może to być cel turystyczny, odwiedziny, podjęcie pracy lub działalności gospodarczej, nauka, zamieszkanie, osiedlenie się.
Dodatkowo wiza krajowa może być wydana w celu repatriacji do Polski, przesiedlenia się lub korzystania z uprawnień, które daje Karta Polaka.
- Jeśli cudzoziemiec spoza UE wjeżdża na teren Polski z wizą krajową to musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne lub podróżne ubezpieczenie medyczne na kwotę większą niż 30 tysięcy euro. To ubezpieczenie musi być ważne przez cały czas planowanego pobytu.
- Cudzoziemiec może nie zostać wpuszczony na teren Polski jeśli stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństw państw członkowskich UE.